למה זוגיות?בתקופה הנוכחית, נראה כי המודל המסורתי של זוגיות, אותו רובנו מכירים ועליו רובנו גדלנו, אינו עומד עוד במבחן המציאות והתקופה.

העלייה החדה באחוז הגירושין, הקושי הרב בקרב פנויים ופנויות להגיע לזוגיות והרצון לכונן זוגיות אלטרנטיבית ופתוחה במקום זאת המסורתית והמחייבת, מעלים שאלות רבות בדבר חשיבותה וחיוניותה של 'זוגיות', ובמילים אחרות, אם הימצאות בקשר זוגי היא כל כך מורכבת, מדוע בכלל לשמר אותה או לשם מה, צריך להיכנס אליה ?

יחד עם זאת, למרות המגמה ההולכת וגדלה של ספק בחיוניותה של זוגיות והשכיחות הרבה של פרידה, אנחנו עדיין בוחרים ליצור זוגיות ולהיות חלק ממנה.

אם כך, נשאלת השאלה, מה יש בה, בזוגיות, שהאדם בוחר בה, למרות ועל אף הקושי והמורכבות, שהיא טומנת בחובה? והאם קיים מודל חדש לזוגיות ובמה הוא שונה מהמודל המסורתי?

בתקופתנו, למרבית האנשים ישנו הדחף לגלות את דרך ההתפתחות הייחודית אליה נולדו ולממש אותה, אך מעטים יודעים, כי התנאי להתפתחות אישית ומקסימלית, הוא קשר זוגי.

קשר זוגי, יכול לתת לאדם תנופה אדירה להתפתחות האישית שלו ולכן, במודע או שלא במודע, אנחנו בוחרים ליצור מסגרת זוגית. נכון הוא שמסגרת זוגית מספקת גם צרכים קיומיים ורגשיים (לפחות בתחילת הקשר), אך לא רק. הפוטנציאל הטמון בזוגיות הוא גדול יותר מזה המוכר לנו או מהציפיות שיש לנו מזוגיות.

על מנת שהפוטנציאל של הזוגיות יתממש, כך שכל אחד מבני הזוג גם יתפתח על פי דרכו הייחודית, נדרש מודל חדש, כזה שנותן תמונה אחרת מזאת שראינו בבית בו גדלנו או ראינו וקראנו בסרטים או בספרים.

הישענות על המודל המסורתי, שאינו עולה בקנה אחד עם הצורך של האדם בימנו להתפתח בדרכו האישית, עשוי ליצור אפקט הפוך – במקום שייתן את התנופה להתפתחות הוא גורם לעצירה בהתפתחות, המתבטאת בתחושות של מתח ומשבר ואף לתחושות של חוסר מוצא ורצון לפרק את המסגרת.

לעתים, פירוק הקשר הוא פתרון הכרחי, שמשחרר את שני בני הזוג מהלחץ והמתח הרבים בו היו, אך עבור אלו שיש בהם את הדחף להתפתחות, בשלב זה או אחר, יתעורר בהם שוב הרצון והצורך ליצור קשר, כי זהו טבעו של התהליך. בסיבוב החדש, ללא הבנה שונה מזו שהייתה בסיבוב הקודם ביחס לקשר, עשויות שוב לעלות אותן בעיות, בפנים שונות, ובקשר הקודם, אם ישנם ילדים משותפים, עדיין יש הכרח לשמור על הקשר ולהצליח לכונן בו שלום, למענם.

מהי הסיבה הנסתרת והלא מוכרת למצבי משבר בזוגיות?

במצבי משבר או פירוק הקשר, בני הזוג עשויים להסביר את הרקע למצב בחוסר התאמה בניהם, שהאהבה נגמרה, שאין שפה או תקשורת משותפת, אך מאחורי הקלעים, התרחשה עצירה בהתפתחות בין בני הזוג בעקבות חוסר ההבנה, כיצד ליצור כוח של תמיכה בין השניים במקום כוח התנגדות. כוח ההתנגדות מתעורר, במפגש שגרתי, הנובע מהניגוד הכל כך גדול בחשיבה בניהם. הניגוד הזה, אמנם יצר את כוח המשיכה בתחילת הקשר, אך לאורך הזמן, בחיי היומיום המשותפים, הניגוד מקשה ומהווה הפרעה, כמעט בכל תחום ונושא משותף, אם בגישה לאוכל, בגידול הילדים, בגישה לכסף וכד'.

על מנת להשיב את זרימת ההבנה במפגשים, יש ללמוד כיצד לסגל צורת חשיבה אחרת, חשיבה בשניים, בעזרתה, ניתן לראות את השניים ולאחד בניהם, למרות הניגוד ובזכות הניגוד, בשונה מחשיבת יחיד, היוצרת נפרדות ומעוררת התנגדות.

כשנרכשת המיומנות המחשבתית, לאחד בין הניגודים, מתרחש תהליך מפתיע, שמחזק ובונה את הקשר, תהליך המזמן שוב לקשר את האהבה הכל כך נכספת, שאולי נדמה שכבר אבדה.

בקורס 'עקרונות' של פיזיקה משפחתית, תוכלו לקבל מודל חדש לזוגיות, שמקפל בתוכו גם את הבחירה האישית של כל אחד מבני הזוג להתפתחות אישית וגם את הרצון והשאיפה ליצור זוגיות טובה ומספקת, ללא המתח והקונפליקטים שמאפיינים אותה. מאחר ומדובר במודל אוניברסלי, ניתן לאמץ אותו גם לעולם העבודה וגם לעסק, לבניית הקשר ושיתוף הפעולה בין עמיתים או שותפים.

-----------------------------


Recent Posts